10 WRZEŚNIA 2014
TYLKO POGODA NIE DOPISAŁA...
1 września 1939 roku kopalnia "Michał" w Michałkowicach stała się areną krwawych walk, które zakończyły się zwycięstwem Polaków. Z okazji 75. rocznicy tego wydarzenia postanowiliśmy przypomnieć tamte wydarzenia, nadając temu niezwykle atrakcyjną formę, a mianowicie rekonstrukcji historycznej.
I tak jak to miało miejsce 75 lat temu, dowodzony przez obersturmbannführera SA Wilhelma Pisarskiego oddział Freikorpsu zaatakował kopalnię "Michał", gdzie starł się z miejscowym oddziałem samoobrony, złożonym z byłych powstańców śląskich oraz harcerzy i dowodzonym przez legendarnego dowódcę powstańczego - Walentego Fojkisa. Niemcy, dysponując lepszym uzbrojeniem, zdobyli kopalnię. Na pomoc powstańcom i harcerzom przybył pluton policji wyposażony w samochód pancerny. Niestety, obrzucona granatami "pancerka" stanęła w płomieniach. Dopiero przybycie na pole walki pododdziałów III batalionu 75 pułku piechoty sprawiło, że szala zwycięstwa poczęła przechylać się na stronę Polaków.
Centralnym punktem pikniku militarnego, który odbył się 31 sierpnia w Parku Tradycji, była rekonstrukcja walk o kopalnię "Michał", ale nie była ona jedyną atrakcją. Wspomnieć tu bowiem wypada o paradzie i koncercie w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Bytomia, o koncertach: Zespołu Wojskowego "Czasza", sekcji dziecięcych z Siemianowickiego Centrum Kultury oraz zespołów: Laura Band i Fabryka. Sporym zainteresowaniem, zwłaszcza najmłodszych uczestników pikniku, cieszyły się prezentacje sprzętu bojowego, zwłaszcza przejażdżki samochodem pancernym.
W wyrosłych tego dnia przy Parku Tradycji stoiskach można było napić się piwa, a także zjeść wojskową grochówkę, bigos, kiełbasę czy krupnioka. Można było kupić sobie jakiś militarny gadżet, odwiedzić stoisko Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych albo dowiedzieć się czegoś na temat Budżetu Obywatelskiego 2015.
Szkoda jedynie, że wszystko to popsuła nieco pogoda...

WK

© Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM Siemianowice Śląskie
ul. Jana Pawła II 10, tel.: (32) 760 53 07, fax: (32) 760 52 22