17 GRUDNIA 2014
JUBILEUSZ PROGRAMU "ROSOMAK"
Rafał Piech, prezydent Siemianowic Śląskich, był jednym z gości zorganizowanej w piątek (12.12) uroczystości w Willi Fitznera. Spotkanie poświęcone było jubileuszowi 10-lecia Programu Kołowego Transportera Opancerzonego "Rosomak".
- Chcieliśmy uhonorować w ten sposób wszystkich, którzy przyczynili się do realizowania tego programu. Tym samym 15 osób otrzymało okolicznościowe medale i dyplomy - mówi Michał Rumin, rzecznik Rosomak SA (wcześniejszą nazwę zakładu - Wojskowe Zakłady Mechaniczne zmieniono po rebrendingu).
- Ten zakład to prawdziwa nasza perełka - nie ma wątpliwości Rafał Piech. - Jest jednym z największych pracodawców w naszym mieście. Co ważne: ze spokojna przeszłością rozpisaną na co najmniej kilka lat. Do tego wszystkiego trzeba dodać doskonałą współpracę z miastem, która będzie tylko się pozytywnie rozwijać.
Przypomnijmy: Program KTO "Rosomak", którego zadaniem było (i jest) dostarczanie polskiej armii bojowych wozów kołowych, podpisano w 2003 r. Rok później z taśmy produkcyjnej zjechało pierwszych 9 wozów do 17. Zmechanizowanej Brygady w Międzyrzeczu. Obecnie nasze wojsko ma już takich Rosomaków 635. Do 2019 r. (na razie na ten okres obowiązuje umowa z Ministerstwem Obrony Narodowej) ma ich być w sumie 900.
Siemianowicka fabryka faktycznie o następne lata nie musi się martwić. I nie chodzi tylko o rządową umowę. To już uznana marka na świecie, za każdym razem po Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach zainteresowanie ofertą Siemianowic Śl. przedstawiają potentaci wojskowe z przeróżnych zakątków świata. Na brak kolejnych zamówień w Rosomaku SA po prostu nie narzekają.
Przy okazji wcześniej pojawiły się branżowe plotki, jakoby w grodzie Siemiona trwały wytężone prace nad kolejnym pojazdem - rzeczoną drugą wersją osławionego Rosomaka.
- Nie ma to żadnego potwierdzenia w rzeczywistości. Nie pracujemy nad drugą wersją Rosomaka. Jak najbardziej chcemy jednak podtrzymać pozycję lidera jeżeli chodzi o bojowe wozy i pracujemy pełną parą nad całkiem nowymi wozami 8 x 8, 6 x 6 i 4 x 4 - uściśla Michał Rumin.

Michał Tabaka

© Wydział Kultury, Promocji i Sportu UM Siemianowice Śląskie
ul. Jana Pawła II 10, tel.: (32) 760 53 07, fax: (32) 760 52 22